Kas puidutööstus välistab keskkonnahoiu?

Eesti metsa- ja puidutööstus on täna tasemel, kuhu jõudmine nõuab aastakümnete pikkust kogemust ja pidevat arenemist — seda kinnitas minu ja Heiki Järveveere tänane külastus Combiwood OÜ tehasesse. Edukas puiduettevõttes valmib aastas üle 40 miljoni jooksva meetri liiste kümnetes erinevates profiilides (kui need liistud üksteise külge panna, tuleb kokku tiir ümber maakera). Võimalikult palju töid on automatiseeritud, nii nägime töös ka Martin Veerise tehtud iseõppivat liistuskännerit, mis suudab liini täiskiirusel tuvastada defekte, mis inimesel kahe silma vahele jääksid.

Combiwood annab tööd enam kui 200 inimesele ja need on hästi tasustatud töökohad maapiirkondades ning Eesti tasakaalustatud arengule seda väärtuslikumad. Oma 35-miljonilise aastakäibega pole Combiwood kaugeltki suurim puiduettevõte ja hea ongi, et neid edulugusid on rohkem.

Metsanduse- ja puidutööstuse sektor on Eesti majanduse üks alustalasid ja selle juures ka üks vähem raiskavaid tööstusharusid üldse. Kõik läheb kasutusse: koor kütteks ja multšiks, saepuru pelletiks, lõikejäägid (hake) tselluloositehase toormeks. Tsiteerides Virko Lepmetsa: puidutööstuses ei jää järele midagi peale saeketta hääle.

Muide, nii uskumatu kui see ka pole, on tänavune pandeemia-aasta olnud Combiwoodile läbi aegade edukaim. Selliseid asju me sageli ei kuule ega loe, ent omade üle rõõmustada tasub. Selleks aga, et jääda konkurentsi Põhjamaadega ka kümne aasta pärast, on vaja arendada ka kodumaist puidukeemiat. Ühest küljest aitab see jätta rohkem lisandväärtust Eestisse, selmet et eksportida odavat toorainet Rootsi ja Soome. Teiselt poolt on aga keemiline töötlus palju mõistlikum kui puidu kasutamine energeetikas ning keemiatööstuse saadused omakorda vähendavad nõudlust taastumatute fossiilset päritolu materjalide järele.Kokkuvõtvalt nägin täna edukat, hoolivat ja säästlikku ettevõtet, kes ei vääri seda kriitikat, millega neid igast küljest häälekate “aktivistide” poolt kostitatakse. Meie elukeskkonna kaitse vajab riiklikku tähelepanu, aga mitte töötajate ja ettevõtete solvamise hinnaga. Mina seisan nende eest, kes hoiavad käigus Eesti majanduse primaarsektorit, hoiavad elu piirkondades ja teenivad riigile tegelikku tulu. Puidutööstus peab Eestis jääma ning arenema ja me ei tohi kunagi muutuda tagasi odavat toorainet eksportivaks riigiks.

Fotod: Eveliis Padar

Jaga ja jälgi:
error4
fb-share-icon0
0

Kommenteeri