25. november on rahvusvaheline naistevastase vägivalla vastu võitlemise päev
Täna kannan oranži salli – mitte seetõttu, et mul pole Sotsiaaldemokraatliku Erakonna roosipunast aksessuaari, vaid seetõttu, et täna värvub kogu maailm, sh ka meie armas Kaarsild Tartu linnas oranžiks, et juhtida tähelepanu naiste- ja tüdrukutevastasele vägivallale, mis on enimlevinud inimõiguste rikkumine maailmas.
Tänase päeva eesmärk on teadvustada naiste vastu suunatud vägivalda, millel on mitmeid vorme – füüsiline, seksuaalne, psühholoogiline ja majanduslik. Naistevastane vägivald on ebavõrdsete võimusuhete ilming ning selle negatiivne mõju ei avaldu mitte üksnes naistele, vaid ka perekondadele ja kogukonnale – tervele ühiskonnale.
Justiitsministeeriumi andmetel registreeriti möödunud aastal 4119 perevägivallakuritegu, 14% rohkem kui aasta varem. Iga teine vägivallakuritegu Eestis on perevägivallakuritegu.
Ligi 30% perevägivallakuritegudes on ohvriks lapsed või on lapsed vanemate vahelist vägivalda pealt näinud.
Perevägivald on naistevastase vägivalla nägu: toimepanijatest 85% mehed ja ohvritest 81% naised. Perevägivalla tõttu hukkus 2019. aastal esialgsetel andmetel 5 inimest.
97% seksuaalse ahistamise toimepanijad on mehed, 97% ohvritest olid naised, 88% ahistava jälitamise ohvritest olid naised.
Abi on olemas. Naiste tugikeskuste kontaktid leiad siit.
Tartus teeb tänuväärset tööd Naiste Tugi- ja Teabekeskus