Inspireerivad Eesti inimesed

Eestis on palju inimesi, kelle entusiasm, teotahe ja keskendumisvõime võiks olla meile kõigile inspiratsiooniks. Minul on olnud õnn kohtuda mitmetega, kes on andnud mulle kindlust meie väikese riigi tuleviku osas ja julgustanud mind vaatama tänastest argimuredest kaugemale. Nende hulgas on nii noori teadlasi kui elukogenud spetsialiste, neid kõiki seovad aga ühised jooned, mida püüan alati endale eeskujuks võtta. Mind inspireerivad inimesed, kes
·       Julgevad seista oma vaadete eest
·       On täis uudishimu maailma vastu ja soovivad seda mõista
·       Tunnetavad selget vajadust hoida meie looduskeskkonda ja teisi elusolendeid
·       Usuvad ühistesse jõupingutustesse nii väikestes asjades kui üleilmsete probleemide lahendamisel
·       Pühendavad end eesmärgile selle nimel, et maailma muuta

Täna alustangi oma videolugude sarjaga, kus tutvustan neid inimest, kes mulle eriliselt korda on läinud, kelle saavutusi ja ideid ma märkimisväärseks pean ja keda igaüks elu jooksul kohata võiks.

Esimeseks külaliseks kutsusin endaga vestlema Anet Marii Paumetsa, kes on powergirl ja tuumanoor. Aneti gümnaasiumi uurimistöö viis ta ühe minu jaoks äärmiselt olulise teema – energeetika juurde. Täpsemalt on Anet tegev Eesti Tuumanoorte ühenduses, peab plaani minna õppima energeetikat ja usub nagu minagi, et tuumaenergia arendamine on võtmelahendus energia- ja kliimakriisile.

Mina leian, et noori naisi tuleb tunnustada, esile tõsta ja inspireerida – teaduskarjäär algab tegelikult juba hoopis varem kui ülikoolis. Seda mõjutab meie koolisüsteem, meie tõekspidamised ja paraku ka stereotüübid.  

Teaduse, inseneeria ja tehnika valdkonnas on naised pikalt olnud alaesindatud, maailma teadlastest on alla 30% naised (Unesco Institute for Statistics) aga see ei peaks nii olema. Selleks, et tõeliselt vähendada soolist ebavõrdsust, tuleb toetada naiste haridust ja nende teed teaduses.

Minu jaoks on Anet vaimustav näide Marie Curie põhimõttest: “Mõista, mitte karta!” Ma olen kindel, et Aneti suhtumine aitab nii teda ennast oma unistuste teokstegemisel, aga selle läbi muudab maailma paremaks kõigi jaoks, kellega ta kohtub.

Kuula minu lühikest vestlust Anetiga ja räägi kaasa, mis mõtteid see teema sinus tekitab.

Jaga ja jälgi:
error4
fb-share-icon0
3

Kommenteeri