Tuumaenergia toetusmeeleavaldus 18. septembril Tartus ja Tallinnas

Biomassi ja puidu kasutamine põlevkivi asemel ei ole jätkusuutlik. Kuigi metsad kasvavad tagasi, kulub selleks kuni 80 aastat. Meie ei ela nii kaua, planeet soojeneb katastroofiliselt juba täna. Mis veelgi hullem — puidu põletamisel lendub sama energiakoguse tootmiseks isegi rohkem kasvuhoonegaase kui fossiilsete kütuste puhul. Biomassi põletamisega ei saa lahendada kliimakriisi. Vähe sellest, kasvav surve metsadele kiirendab hoopis ökologilist kollapsi. Maailmas ei ole nii palju puitu, et tagada väikeselegi osale planeedi elanikest soe ja valge kodu. Lahendused on mujal: õiglase ja säästliku tuleviku jaoks peame lisaks taastuvenergiale laiendama ka säästliku, emissoonivaba ja ohutu tuumaenegia kasutamist.

Üks silmapaistvamaid teadlasi radiatsiooni ja selle mõjude tundmaõppimisel oli Poolast pärit Marya Skłodowska, tuntud rohkem nime all Marie Curie. Vastu ühiskonna ootusi omandas ta 19. sajandi lõpus ühena vähestest naistest kõrghariduse ning töötas väsimatult, et tõestada radioaktiivsete elementide olemasolu ning rakendada nende potentsiaali inimeste teenistusse. Kas sa teadsid, et I maailmasõja ajal valmistati Marie juhiste järgi sadu röntgeniaparaate, mis aitasid diagnoosida prantsuse sõdurite vigastusi? „Karta pole midagi, ainult õppida,” moto järgi töötas teadlane, kes on pälvinud Nobeli preemia kahel korral — tunnustus, mida jagavad kokku maailmas neli inimest.

Marie vaimus ei saa me kliimakatastroofi keskel jätta küsimata keerulisi küsimusi tehnoloogiate kohta, millele me oma tulevikku ehitame. Tuumaenergeetikal on suur potentsiaal kliimakriisi lahendamisel, aga sellega on seotud ka küsimused, hirmud ja ohud. Vaatame toetusmeeleavaldusel neile koos otsa ja räägime faktide abil sellest, kuidas toota puhast ja taskukohast elektrit iga ilmaga.

Kliimakriis ei ole teooria, me elame juba muutunud planeedil. Milline on Eesti ja planeedi tulevik? Meile öeldakse, et hullema vältimiseks peame loobuma oma autodest, mugavatest kodudest, puhkusereisidest… Jah, kui me ei lahenda kliimakriisi, siis meil ei ole valikut. Aga meil on olemas tõestatult töötavad lahendused stabiilselt, ohutult ja odavalt elektri tootmiseks. Kuigi taastuvenergial on tulevikus oma roll, siis ainult tuumaenergia abil suudame me tagada harjumuspärase elustandardi säilimise, kättesaadava toasooja kõigile ja pärandada sealjuures oma lastele ja lastelastele planeedi, mis on puhtam ja rohelisem kui täna. Miks just tuumaenergia? Kas see pole ohtlik? Mis saab jäätmetest? Need on kõik head küsimused, millele reedesel meeleavaldusel koos tuumafüüsikutega vastuseid jagan.

Haigena kuulame arsti. Autot hooldame mehhaaniku juures. Lennukit usaldame juhtima väljaõppinud piloodi. Kas usaldame tuumaenergiast rääkima tuumafüüsikuid ja kuulame mida nad ütlevad?

  • tuumaenergia on ligi 70 aasta kogemuses tõestatult kõige ohutum elektritootmise tehnoloogia
  • tuumaenergia suudab katta olulise osa meie elektrivajadusest päeval, öösel ja iga ilmaga ning seda taskukohase hinnaga
  • tuumaenergia vajadus materjalide järele on kordades väiksem kui taastuvenergial ning tema keskkonnamõjud on kõigist elektritootmise tehnoloogiatest kõige väiksemad
  • tuumajäätmeid tekib väga väikeses koguses ja nende ohutu ladustamine on juba täna reaalsus
  • tuumaenergia on ainus lahendus tuumarelvastuse piiramiseks nende kütusena kasutamise läbi

Ole sina ka nagu Marie Curie ja ära karda. Tule 18. septembril tuumaenergia toetusmeeleavaldusele ja saa targemaks. Ootame sind Tartus ja Tallinnas!

Jaga ja jälgi:
error4
fb-share-icon0
2

Kommenteeri